Witajcie, gracze! Chcielibyśmy podzielić się z Wami pewnym ważnym tematem. Jako społeczność gamingowa, uważamy, że gry wydawane w Polsce powinny mieć polską wersję językową. W maju 2023 . w Polsce miała premierę najnowsza część gry “The Legend of Zelda”, wyprodukowana przez firmę Nintendo i przeznaczona na konsolę Switch. 

Pomimo ogromnego zainteresowania grą “Zelda” w Polsce, nie ma w grze dostępnej polskiej wersji językowej. Pomimo, że kampania reklamowa dystrybutora mogła sugerować, że taką posiada. Brak polskiej wersji językowej spowodował falę oburzenia w mediach społecznościowych. Wiele osób było zaskoczonych, że tak szeroko reklamowany w Polsce produkt, dostępny dla osób od 12 roku życia nie umożliwia grania w nią po polsku (brak jest nawet napisów w grze po polsku). Dodatkowo bulwersujące dla części graczy, jest zapewnienie przez producenta rosyjskiej wersji językowej dla tego produktu (oprócz innych wersji językowych).

Dlatego zdecydowaliśmy się oficjalnie zwrócić się do UOKIK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) w celu zbadania tej sprawy. Chcemy dowiedzieć się, dlaczego niektóre gry wydawane na Nintendo Switch w Polsce nie posiadają polskiej wersji językowej. Interesuje nas również dlaczego nie ma lokalizacji menu konsoli sprzedawanej w Polsce w oficjalnej dystrybucji.

Również zwracamy się do dystrybutora Nintendo z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego nie dostajemy polskiej wersji językowej niektórych ich tytułów. Wiemy, że Nintendo ceni swoją społeczność i chcielibyśmy zrozumieć, dlaczego polski rynek nie jest uwzględniany w pełni.

01 czerwca 2023 r. zwróciliśmy się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (poprzez ePUAP) z prośba o zbadanie, czy nie zostały naruszone prawa konsumenta i jak wygląda prawny aspekt zapewniania instrukcji po polsku w produktach przeznaczonych również dla nieletnich.

01.06.2023 r. zwróciliśmy się do również do dystrybutora, firmy ConQuest entertainment a.s. z prośbą o informację, co jest powodem braku polskiej wersji językowej w grze.

Cieszymy się, że jako gracze możemy podjąć inicjatywę i walczyć o nasze prawa. Dajcie znać, jakie są Wasze przemyślenia na ten temat! #PolskaWersjaGier #GamingPL #UOKIK #Nintendo”

Aktualizacja – 06.06.2023

Odpowiadając na głosy części obserwatorów naszej akcji #GamingPL kolejne pisemko wysłaliśmy do szefa Nintendo w Europie. Każde udostępnienie mile widziane. Liczę, że nasza akcja dotrze do władz Nintendo i jako klienci zostaniemy lepiej potraktowani. #ZeldaPL

Coś się dzieje! Otrzymałem informacje od Nintendo, prośba o Polska wersje Zeldy zostanie przesłana do oddziałów N i została odnotowana. Musimy wysyłać więcej wniosków! Może akcja wysyłania maili pomoże akcji? Warto spróbować