Stowarzyszenie Q-bit z Żor zorganizowało finał konkursu Oddychamy!

Żory, 24 stycznia 2024 r. – W środę, 19 stycznia, w Akceleratorze Biznesowym KSSENON w Żorach odbył się finał konkursu Oddychamy!, organizowany przez Stowarzyszenie Q-bit. 

Konkurs składał się z części lokalnej i części ogólnopolskiej.

W konkursie lokalnym wzięło udział 14 drużyn uczniów z żorskich szkół ponadpodstawowych, pod opieką nauczycieli.

Celem konkursu było podniesienie świadomości młodzieży na temat szkodliwości smogu oraz zachęcenie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. W ramach konkursu drużyny rywalizowały ze sobą w trzech kategoriach:

  • Budowa czujnika smogu – uczniowie mieli za zadanie zbudować czujnik smogu na warsztatach, zgodnie z instrukcją.
  • Film na temat smogu – drużyny miały nagrać film edukacyjny o szkodliwości smogu i sposobach jego ograniczania.
  • Obudowa na czujnik smogu – drużyny miały zaprojektować i wykonać kreatywną obudowę na czujnik smogu.

przyznano następujące nagrody:

  • I miejsce – zajęła drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Żorach, im. Karola Miarki. Drużyna w składzie:Ola Piksa, Milena Telega, Patryk Suchoń, Iwo Skrzesiński, Mateusz Danilewicz wygrała nagrodę główną w wysokości 3000,00 zł (do podziału na członków zespołu), nagrodę specjalną w kwocie 600,00 zł dla opiekuna zwycięskiego zespołu oraz zapas maseczek  (1000 sztuk maseczek antysmogowych dostarczymy do zwycięskiej szkoły wraz z dyplomami dla szkoły i uczestników!).

  • II miejsce – zajęła również drużyna z Zespołu Szkół nr 1 w Żorach, im. Karola Miarki w składzie: Ola Widzińska, Hania Koroszec, Franciszek Staniek. Drużyna wygrała nagrodę główną w wysokości 1500,00 zł (do podziału na członków zespołu), nagrodę specjalną w kwocie 400,00 zł dla opiekuna zwycięskiego zespołu oraz zapas maseczek (1000 sztuk maseczek dostarczymy do zwycięskiej szkoły wraz z dyplomami dla szkoły i uczestników!). 

  • III miejsce -zajęła drużyna z Technikum nr 1 im. M. Kopernika w Żorach w składzie: Daria Ulrych, Kamila Nietrzpiel, Karol Lorenz, Eryk Szromek, która wygrała nagrodę główną w wysokości 500,00 zł (do podziału na członków zespołu), nagrodę specjalną w kwocie 200,00 zł dla opiekuna zwycięskiego zespołu oraz zapas maseczek (1000 sztuk maseczek dostarczymy do zwycięskiej szkoły wraz z dyplomami dla szkoły i uczestników!). 

W finale konkursu uczestniczyli również przedstawiciele sponsorów portalu NaTemat.pl oraz Grupy CIECH SA., którzy pogratulowali zwycięzcom i podkreślili znaczenie konkursu w kontekście edukacji ekologicznej młodzieży. 

W czasie finału konkursu rozstrzygnięto również konkursy dodatkowe, ogłaszane w czasie warsztatów z budowania czujników smogu.

Ponadto rozstrzygnięto konkurs na gazetkę szkolną na temat szkodliwości smogu.

Swoje prace konkursowe zgłosiło aż 10 żorskich szkół.

Główną nagrodę to jest 1000,00 zł, z przeznaczeniem na zakup nagród dla swoich najzdolniejszych uczniów, otrzyma Szkoła Podstawowa nr 15 z Oddziałami Sportowymi  w Żorach za wspaniałą i czasochłonną gazetkę szkolną w formie komiksu – brawa dla utalentowanych uczniów i dla grona pedagogicznego oraz dyrekcji!

Dodatkowe wyróżnienie przyznane zostało dla Szkoły Podstawowa nr 4 im. Otylii Jędrzejczak w Żorach, która otrzyma 500,00 zł, z przeznaczeniem na zakup nagród dla swoich najzdolniejszych uczniów, za gazetkę szkolną. Docenione zostało przygotowanie pracy w kompleksowy sposób i dużą dostępność – uczniowie pamiętali również o cyfrowej wersji gazetki.

W części ogólnopolskiej rozstrzygnięto konkurs na krótki film o tematyce smogu oraz zachęcający do noszenia odpowiednich maseczek obliczu zagrożenia zdrowia.

Pani Monika Przybyła została 19.01.2024 r. zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu filmowego “Oddychamy!” wygrywając nagrodę główną w kwocie 2000,00 zł za film pt. “Nie patrz, a walcz”.

🏆Pani Monika Przybyła została 19.01.2024 r. zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu filmowego “Oddychamy!” wygrywając nagrodę główną w kwocie 2000,00 zł za film pt. “Nie patrz, a walcz”.
🏆Konkurs, którego organizatorem było Stowarzyszenie Q-Bit, skierowany był do osób z całej Polski, które chciały stworzyć film edukacyjny o smogu, jego szkodliwości, a także zachęcający do ochrony zdrowia w obliczu niskiej jakości powietrza.
❤️Konkurs filmowy był elementem kampanii związanej z troską o czyste powietrze, przeciwdziałającej smogowi i zachęcającej o troskę o swój stan zdrowia poprzez noszenie odpowiednich maseczek w obliczu zagrożenia biologicznego lub innych zanieczyszczeń.
❤️Przeprowadzenie konkursu było możliwe dzięki wsparciu sponsorów akcji #Oddychamy! ogólnopolskiemu portalowi Natemat.pl oraz wielkiej polskiej firmy Grupa CIECH.
❤️Film został zaprezentowany podczas finału konkursu #Oddychamy, który odbył się 19.01.2024 r. w Miasto Żory w pięknych przestrzeniach Kssenon – Akcelerator biznesowy
😀Film Pani Moniki Przybyły zaciekawił nas i rozbawił. Gratulację dla autorki! Wspaniała praca!
😀Pani Monika Przybyła otrzyma nagrodę główną w wysokości 2000 zł. Jej film będziemy prezentować na stronie internetowej konkursu oraz w mediach społecznościowych.

Konkurs filmowy, którego organizatorem było Stowarzyszenie Q-Bit z Żor, skierowany był do osób z całej Polski, które chciały stworzyć film edukacyjny o smogu, jego szkodliwości, a także zachęcający do ochrony zdrowia w obliczu niskiej jakości powietrza.